trwa inicjalizacja, prosze czekac...Gry Online

poniedziałek, 14 marca 2011

Dlaczego płaczemy?

    Łzy są płynem, który chroni gałkę oczną przed wysychaniem. Jest to konieczne, ponieważ przednia przezroczysta część błony gałki ocznej - rogówka, mętnieje przy wysychaniu.
Łzy wytwarzane są przez
gruczoły łzowe. Główny gruczoł łzowy znajduje się w fałdzie powieki górnej, poza tym w błonie śluzowej powiek jest jeszcze kilka małych gruczołów łzowych.
Zdrowy organizm człowieka wytwarza rocznie pół litra łez.

Powieki, osłaniające gałkę oczną rozprowadzają łzy po całej jej powierzchni, a ewentualny nadmiar łez kanalikiem łzowym spływa do jamy nosowej.


 
Łzy składają się z wody, w której rozpuszczona jest niewielka ilość różnych soli, głównie soli kuchennej, ponadto jest w nich zawarty związek organiczny zwany lizozymem, który ma właściwości bakteriobójcze. Właściwości bakte-riobójcze ma także ślina w ustach i śluz w nosie.
Nadmierne wydzielanie łez powoduje, że nie mogą one odpłynąć kanalikami łzowymi i wyciekają przez powieki na zewnątrz. I wtedy ludzie płaczą.

Płacz może być spowodowany przez podrażnienia mechaniczne lub chemiczne. Płaczemy, gdy wpadnie nam musz-ka do oka lub gdy poczujemy ostry zapach cebuli. Płacz wywołuje silne wzruszenie, jak rozpacz, żal, rzadziej radość lub gniew. Jest to wynikiem tego, że silne uczucia przeżywane przez człowieka odbijają się na działalności całego organizmu, a w tym przypadku także i na działalności gruczołów łzowych.
Łzy płyną z oczu nie tylko u ludzi, ale u wszystkich kręgowców, żyjących na lądzie. Jednak tylko człowiek może płakać w wyniku napięć uczuciowych. Noworodki, choć wrzeszczą i łkają od urodzenia, zaczynają płakać łzami dopiero po ukończeniu czterech miesięcy.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz